Празникът се свърза с чудодейното явяване на Светия кръст на император Константин Велики през 312 година. Той потърсил подкрепа от Бог в похода си срещу тиранина Максентий в Рим, тъй като войската му била много по-малобройна.
По залез слънце в небето над Константин се появил сияен кръст с надпис „С това ще победиш“. А в съня на императора се явил самият Божи син, който му заръчал да направи знаме, приличащо на кръста и да издълбае символа в щитовете и шлемовете на войниците си, за да постигне победа. Което се и случило – с помощта на кръста император Константин влязъл победоносно в Рим.
Неговата майка – Света Елена, през 326 година, се отправила към Палестина, за да открие гроба Господен. Усилията й се увенчали с успех. Тя открила пещерата на гроба, в която имало три кръста. С единия от тях тя успяла да възкреси починал човек, което й доказало, че това е самият кръст Господен.
Над гроба бил построен храм, който е осветен тържествено на 14 септември 335 година. Този храм съществува и до днес, а датата е останала сакрална за православието. И това не е случайно.
След разпването на Иисус Христос кръстът се превръща в символ на жертвата, на спасението, на изкуплението от греха и на принадлежността към християнството.
Вярва се, че нощта срещу празника е единственият път, в който Господ слиза на земята и изпълнява най-съкровените желания на вярващите.
По народному 14 септември е познат още и като Кръстовден, тъй като тогава денят и нощта се кръстосват – изравняват се. В някои части на страната празникът е известен и с името Гроздоберник – защото слага началото на гроздобера.
На този ден жените заряват стъблата на цветята в градината, тъй като студът наближава. Задължително е цялото семейство да се събере на празнична трапеза, на която трябва да има зелник и печена тиква. Забранени са червените храни – ябълки, домати, чушки, репички и други. Спазва се строг пост – на масата не бива да присъстват никакви месни ястия, в знак на почит към кръста Господен.
На Кръстовден най-възрастната жена в дома изпича Кръстова пита, която задължително се украсява с кръст. Когато родата седне на трапезата, тя я разчупва и нарича „Кръстец кръст да боли, мене кръст да не боли“ – за предпазване от болести и болежки.
Mакар на пръв поглед да изглежда трудно, да се избере подарък за Великден никак не е сложно. Нужно е да вложите само малко креативност. И да помислите какво обичат хората, при които отивате на гости. Ето и нашите идеи за подарък за Възкресение Христово.
прочети ощеКакъв подарък е прието да се подари за Цветница? Вижте нашите идеи. За подарък за Цветница най-логично е да изберем нещо, свързано с пролетта и цветята.
прочети ощеЙерусалимската Света Богородица е един от най-значимите символи на християнската вяра и култура. Тази икона е важна не само за християните, но и за много други религиозни и културни общности по света най-вече заради нейната история и силно духовно въздействие.
прочети ощеДори да ви делят хиляди километри, има как да направите празника им незабравим – като им изпратите подарък за Коледа от разстояние – ръчно изработена икона, която да ги закриля.
прочети ощеЕдин манастир у нас носи името на Св. Мина – вярва се, че посещението там сбъдва желания и гарантира силно и здраво семейство.
прочети ощеИконите на Света Богородица са най-честият избор за подарък за специално събитие – сватба, юбилей, кръщене. Изображенията на Божията Майка заемат централно място в християнската иконография
прочети ощеИконата „Дървото на живота“ е една от най-древните икони, символизираща единството на вярващите и подкрепата на Небесния Отец.
прочети ощеНа 6 май празнуваме един от най-големите празници в народния и църковния календар – Гергьовден.
прочети ощеГергьовден наближава и всички добре знаем, че на този ден на трапезата задължително трябва да име агнешко месо.
прочети ощеНа втория ден от Великден – понеделник, започва Светлата седмица. А денят е известен като Светли понеделник.
прочети ощеВеликден е най-светлият празник в християнския календар.
прочети ощеВелика Събота е! На този ден християните за почват приготовленията за чудото на Възкресението на Иисус Христос.
прочети ощеРазпети Петък е най-тъжният ден в християнството.
прочети ощеВелики Четвъртък е най-вълнуващият и наситен с традиции ден от Страстната седмица наред със самото Възкресение.
прочети ощеПравославният християнски свят празнува Цветница!
прочети ощеВ предпоследната събота преди Великден православната църква отбелязва големия празник Лазаровден.
прочети ощеЧесто срещана практика е да изразим благодарността си към лекар с подарък.
прочети ощеНа 25 март православната църква отбелязва празника Благовещение.
прочети ощеВеликден е най-светлия християнски празник за всички вярващи.
прочети ощеТодоровден е един от големите църковни празници, които се „местят“ всяка година, в зависимост от Великден.
прочети ощеПразнуваме Сирни Заговезни, познат още като Прошка или Поклади.
прочети ощеМесни Заговезни се отбелязва винаги в неделния ден след Голяма Задушница, точно осем седмици преди Великден.
прочети ощеГоляма Задушница е една от трите Големи Задушници, които православните християни отбелязват с голяма почит.
прочети ощеНа 2 февруари православната църква чества един от големите християнски празници – Сретение Господне.
прочети ощеНа 7 януари, ден след Богоявление, православната църква почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча.
прочети ощеНа 6 януари православната църква отбелязва един от най-големите си празници – Богоявление.
прочети ощеНавръх Нова година, на 1 януари, църквата почита паметта на Свети Василий Велики – защитник срещу зли сили, магии и уроки.
прочети ощеДва дена след Рождество Христово – на 27 декември, православната църква почита Свети Стефан.
прочети ощеНа 25 декември честваме един от най-големите християнски празници – раждането на Божия Син Иисус Христос. Това се е случило във Витлеем. Празникът е познат още и под името Коледа.
прочети още24 декември е сред най-почитаните празници в християнството. Нощта, в която е роден Иисус Христос се смята за магическа.
прочети ощеНа 20 декември православната църква празнува Игнажден – в чест на Свети Игнатий Богоносец.
прочети ощеИконите са най-предпочитаният и търсен подарък за всеки един повод – сватба, рожден ден, раждане, Рождество Христово, Великден...
прочети ощеКоледа е след само две седмици и всеки един от нас иска да зарадва любимите си хора със запомнящ се и смислен подарък за празника.
прочети ощеНа 9 декември православната църква почита свещеното зачатие на Света Анна – майката на Света Богородица.
прочети ощеНа 6 декември православната църква почита Св. Николай Чудотворец – господарят на целия подводен свят.
прочети ощеНикулден е след броени дни и пред всяка домакиня изниква въпросът какви рибни ястия да приготви за трапезата за празника.
прочети ощеЕдин от най-големите празници в годината – Никулден, наближава. А с него неминуемо се задава и дилемата какво да подарим на близките ни именици, носещи това име.
прочети ощеНа 30 ноември православната църква почита Свети Апостол Андрей Първозвани – наречен така, защото е първият апостол, последвал Иисус Христос.
прочети ощеНа 24 ноември почитаме Света Екатерина – светицата, считана за покровителка на майките.
прочети ощеНа 21 ноември православната църква почита празника Въведение Богородично – в чест на влизането на Светата Дева в Йерусалимския храм.
прочети ощеНа 14 ноември православната църква почита паметта на един от апостолите на Иисус Христос – Свети Апостол Филип.
прочети ощеНа 11 ноември православната църква отбелязва деня на Свети Мина – светецът, покровител на семейството, на жените, на бездомните, на сираците, на воините и на пътешествениците.
прочети ощеНа 8 ноември православната църква почита Свети Архангел Михаил – светецът, олицетворяващ смъртта, който събира душите на хората.
прочети ощеАрхангелова задушница е! По традиция, православната църква отбелязва този ден винаги в първата събота преди големия празник Свети Архангел Михаил, който е на 8 ноември.
прочети ощеНа 26 октомври православната църква почита паметта на Свети Димитър.
прочети ощеНа 19 октомври православната църква почита паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец – светецът, за когото се вярва, че е покровител на българския народ и негов застъпник пред Бога.
прочети ощеНа 18 октомври православната църква почита паметта на Свети Апостол Лука – авторът на едно от четирите Евангелия и съратник на Апостол Павел.
прочети ощеНа 14 октомври Православната църква почита паметта на Света Параскева, наричана още Света Петка Българска.
прочети ощеНа 1 октомври Православната църква почита празника Покров на Света Богородица.
прочети ощеНа 25 септември православният свят отбелязва успението на преподобния Свети Сергий Радонежки Чудотворец.
прочети ощеИкона за подарък за бременност и раждане - каква да изберем?
прочети ощеВсеки от нас поне веднъж в живота се е местил в ново жилище. Или е ходил на гости на новодомци. Това събитие задължително върво с подходящ подарък, като иконите са най-предпочитаният такъв – за да предпазват дома и обитателите му и да носят благополучие.
прочети ощеНа 17 септември отбелязваме деня на Светите мъченици за вярата Вяра, Надежда и Любов и майка им София.
прочети ощеНа 8 септември Православната църква отбелязва един от най-големите си празници – Рождество на Света Богородица.
прочети ощеВъпреки, че времената, в които живеем, стават все по-модерни и хората, за добро или не – все по-практични, едно нещо не се е променяло от векове. А именно – обичаят на сватба младоженците да се даряват с икона.
прочети още29 август е един от дните, считани за лоши и тежки в календара. Причината е, че това е датата, на която е отсечена главата на Свети Йоан Кръстител.
прочети ощеНа 15 август отбелязваме един от най-големите християнски празници, честван и от католици, и от православни – Успение на Света Богородица.
прочети ощеЛятото е в разгара си и много родители избират именно този сезон, за да кръстят децата си.
прочети ощеНа 20 юли празнуваме Илинден – празника на Свети пророк Илия.
прочети ощеНа 17 юли – третият ден от т.нар. „горещници“, отбелязваме празника на Света Марина – светицата-покровителка на огъня, пожарите, водите и господарка на змиите.
прочети ощеНа 29 юни почитаме Светите Равноапостоли Петър и Павел.
прочети ощеПетдесетница е. Това е един от най-големите празници в християнството, а корените му са старозаветни.
прочети ощеЧерешова задушница тази година се пада на 19 юни. Вярва се, че на този ден душите на мъртвите, останали по земята след Велики четвъртък, се прибират.
прочети ощеСъс сигурност всеки от нас е чувал популярният израз „Те ти, булка, Спасовден“. Използваме го, когато се случи нещо изненадващо, което никой не е очаквал.
прочети ощеПразникът Възнесение Христово е познат по народному и като Спасовден. Той е подвижен и се отбелязва винаги на 40-я ден след Великден, задължителнно в четвъртък. На този ден Иисус Христос се е възкачил на небето.
прочети ощеИконите на Светци са особено предпочитан избор за подарък за всички значими поводи – сватба, кръщене, юбилей, нов дом... Различните Светци покровителстват различни аспекти от живота, затова е добре да знаем кога каква икона да изберем – в зависимост от повода и пожеланието, което искаме да отправим.
прочети ощеПървата неделя след Великден се нарича Томина неделя и с нея се слага завършека на празничния цикъл, свързан с Възкресението на Иисус Христос.
прочети ощеНяма спор, че Великден е тясно свързан и с иконите, на които отдаваме почит в този светъл ден. Измежду множеството различни икони на светци има няколко, които крият особено голяма символика, свързана с Възкресение Христово.
прочети ощеВеликден наближава и съвсем естествено вече всички се чудим по какъв начин да боядисаме яйцата и да украсим домовете си, за да внесем в тях максимално усещането за празника. Предлагаме на вашето внимание няколко любопитни техники, с които със сигурност ще съберете погледите.
прочети ощеВеликден наближава, а с него са свързани едни от най-обичаните традиции в християнския свят – боядисването на яйца и изпичането на сладки обредни хлябове. Наясно ли сме обаче с цялата символика, скрита зад тези действия?
прочети още